Tance dávných tradic s Jonášem Kouklem

21. 6. 2017

Víte co je letní slunovrat?
Je to okamžik, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a je nejdelší den v roce. Letos tato astronomická událost připadla na 21. červen v 6.25 místního času, tedy ve 4.25 UTC. Začalo astronomické léto.

Malou slavnost uspořádalo Mezigenerační centrum při Senior Pointu města Boskovice.

Pořadatelé mezi sebou přivítali významného cestovatele a učitele hudby Jonáše Koukla. Ten ve tříhodinovém maratonu tance a zpěvu za doprovodu svých exotických nástrojů a kytar všem ukázal sílu a moc takzvaných kruhových tanců, v nichž se zrcadlí moudrost dávných kultur lidstva. Akce se konala za horkého letního podvečera ve vnitřních i venkovních prostorách starobylého Panského domu na Hradní ulici.

Zatímco dospělí se věnovali tanci a meditacím, děti mohly ukázat svou šikovnost v malé tvořivé dílně. Zde pod vedením učitelky místní střední pedagogické školy Dany Hrubé a studentů vznikaly pod rukama nejmenších například vkusné papírové lodičky, velký úspěch měla hra na mumie, při níž omotávaly své starší kamarády pásy papíru.

Daniela Meluzínová k tomu upřesnila: ,,Akci jsme uspořádali již pošesté. Vždy se při ní prolíná, souznění, láska, vzájemnost, otevřenost. Celá naše společnost toto potřebuje. Milé setkání ukončilo jarní část programů mezigeneračního centra, po prázdninách se opět rozběhnou přednášky, kurzy, například dle zájmu i Arteterapie."

Daniela Meluzínová poté vyzvala všechny k účasti na podzimním programu, lidé mohou přinášet i vlastní témata a nápady ke zlepšení práce Mezigeneračního centra.

,,Děkujeme všem sponzorům, Městu Boskovice, firmě Lánik, Luďku Řehořovi (Panský Dvůr), Střední pedagogické škole. Dnes se zúčastnily čtyři generace od nejmenších, po seniory. Jsem z přátelské atmosféry nadšena," dodala Daniela Meluzínová.

Jonáš Koukl, přiblížil význam kruhových tanců: ,,Hlavním smyslem je setkání sám se sebou, s dalšími lidmi. Všichni přitom zpívají posvátné písně z různých koutů planety, tančíme a čerpáme z moudrosti dávných předků."

Jonáš Koukl, pochválil akustiku klenutého sálu a perfektní přípravu celé akce.

„Zpívali jsme Slunci, o úctě k životu, za prostor mezi nebem a Zemí. Letní slunovrat jsme oslavili úspěšně, znovu děkuji všem," zakončil Jonáš Koukl.

Text a foto: Luboš Sušil

Komentáře občanů k tématu Panského dvora >< Zpět na aktuality