Komentáře občanů k tématu Panského dvora

Važení spoluobčané můj názor, Boskovického rodáka a patriota k tématu Panský dvúr- Jak bývalá Jízdárna, tak i Panský dvůr, je nedílnou součástí komplexu unikátních Boskovických staveb. S p. Řehořem občas diskutujeme a i když se v něčem neshodnem, pravdou je že se snaží za nemalou cenu tyto budovy opravit a oživit. Lidé si přejí aby se staly součástí kulturního dění města Boskovice. Městská knihovna, festivaly, letní divadla nebo jen bezstarostné posezení maminek v krásném a bezpečném prostředí dvora. Pan Řehoř je ochoten jednat před dokončením o rúznych variantách využití.

Vím že pro současnou socialistickou radnici bude těžké toto pochopit ale nedopusťme aby se nakonec pro veřejnost tyto historické objekty zcela uzavřely.

Jarda Vach

Vážení spoluobčané.
Nevím, kdo vše si skutečně pozorně přečte tento obsáhlejší názor, ale mám zájem se vyslovit. Nejsem rodákem z Boskovic, jak již jsem před několika měsíci napsal ve své vydané knize: „Malebné Boskovice ze svého fotoaparátu“, ale po třiceti létech života v tomto krásném, malebném a činorodém městě se snad mohu i já zasvěceně a upřímně vyjádřit. Určitě nejsem podrobněji seznámený se všemi skutečnostmi, které se týkají objektu Panský dvůr, nejsem také dobře obeznámený se všemi potřebnými a nákladnými investicemi města Boskovic, ale svůj osobní názor, své poznatky samozřejmě mám.

Během více jak třiceti let jsem zažil v areálu Panského dvora, nejenom občasné poklidné chvíle u sochy Boženy Němcové, ale navštěvoval jsem zde hlavně známou galerii významného rodáka, akademického malíře Otakara Kubína. Bylo pro mne prestižní záležitostí, když jsem později ve stejných historických prostorách měl možnost nejenom aranžovat, ale využil jsem nabídky zde vystavovat vlastní obrazy.

V jiné části celého komplexu historické stavby jsem svého času nejednou navštívil, tehdy ojedinělou „ Kinokavárnu“ a později jsem ve stejných prostorách řadu let aranžoval prostorové výkladní skříně oděvní firmě. Také já svého času pozitivně hodnotil, občas také navštívil, tehdy dlouhodobě prestižní, vkusnou a stylovou restauraci, která se nacházela zase v jiné části objektu. Měl jsem určitě nový, blízký vztah i později k historickému nádvoří, kde se opakovaně pořádal jeden z hudebních menších festivalů, „Festiválek bez bojů a válek“, který opět oživoval zhoršující se poměry a podmínky celého areálu. Je to tedy několik důvodů, které mě s tímto areálem úzce spojují.

S panem Luďkem Řehořem jsme jen dlouhodobými známými spoluobčany, vícekrát jsme se setkali na rozličných kulturně-společenských akcích, máme určitě řadu společných názorů, uznávám jeho mnohé aktivity, které vedou ke zvelebení různých novodobějších a zvláště historických staveb, včetně areálu Panského dvora. Je pro mne vedlejší jestli měl a bude mít z těchto aktivit také osobní prospěch, podstatné je, jestli konkrétní, chátrající a nevyužité objekty dostaly a dostanou novou možnost prospět občanům města, což je rozhodně i v případě celkové rekonstrukce a celkového využití areálu Panského dvora.

Před řadou měsíců jsem právě v tomto areálu měl možnost obdivovat a posuzovat nejeden skvělý projekt studentů Vysoké školy, které byly zaměřené právě na celkové, nové využití areálu, již to jsem považoval za velice dobrý krok, správným směrem! Musím připustit, že mnohé je poněkud složitější, než by se zdálo, mnohé je také zbytečně komplikované, složité a zdlouhavé, zvláště, když o záležitostech rozhoduje nejenom více jednotlivců, ale i organizací, což jistě neprospívá zdárnému a plynulému řešení!?

Ztotožňuji se s pozitivně vyjádřenými názory ostatních přispěvatelů, není podstatné jestli jsem rodákem, nebo ne, jestli zástupci města i pan Řehoř neprojevili zájem o moji vlastní knihu o Boskovicích, podstatné je, že se starý areál Panského dvora, který vyžaduje určitě velké investice, začal zdárně opravovat, že je šance z něj opět vytvořit pěkné, prospěšné, víceúčelové centrum, kde by měla mít své vhodné místo i městská knihovna!

Osobně jsem celoživotním, velkým příznivcem knih, sám zůstanu jen neznámým, amatérským autorem vlastní knižní tvorby, ale projekt knihovny v tomto areálu má také moji větší podporu!

Aranžér-výtvarník Jaryk Henzl

Boskovice mají to štěstí, že se mohou chlubit bohatou historií a historickou zástavbou. Není mnoho takových měst. Bohužel se již nemůžeme chlubit tím, jak je u nás s vzácnými objekty nakládáno. Budova Panského dvora je vzhledem ke své poloze a charakteru ideálním místem pro knihovnu, pro kulturně společenské centrum a je velká škoda, že město nevyužilo před léty příležitost k jejímu odkoupení.

Nabízí se zde další dobrá příležitost, majitel objektu je otevřený jednání. Použijme prosím zdravý rozum a cit pro kulturní rozvoj města. Panský dvůr se může v budoucnu stát ozdobou Boskovic nebo dlouholetou němou výčitkou lidské ignorance.

Tibor Valter

Zdarec,
knihovna na Panském dvoře je jasná volba. Rozhodně ideální místo, splňuje veškeré požadavky na prostor, dostupnost, atd. a navíc krásné a citlivě zařízená knihovna by zde byla dokonalá, zrovna vedle restauračního zařízení s kavárenskými službami a příjemným posezením venku. Představuju si to jako lahodu a přitom je to rozhodně takto reálné, po 20 letech bych si zašel něco přečíst :).

Doufám, že vedení města tohle bere v potaz a že si nějak vyjdete vstříc. Jestli stavět knihovnu kdovíkde za desítky milionů nebo za ty stejné peníze mít nájem na 50 let, to je jasné, ne?

Adam Kožoušek

Vrácení knihovny do areálu Panského dvora je velmi dobrá myšlenka. Lepší prostředí pro knihovnu včetně studovny, malé komorní hudební scény  atd. si ani nedovedu představit. Držím tomuto nápadu palce a jsem s pozdravem.

Igor Láník sen.

Ahoj, to by bylo moc fajn. Pokud by se to hodilo - Irena a Vojtěch Havlovi podporují myšlenku umístění knihovny do Panského dvora. Bylo by to důstojné pro knihovnu a podpořilo by to i záměr udelat z Panského dvora místo pro kulturní využití, setkávání. I my budeme rádi pořádat některé naše aktivity právě tam a mohli bychom i realizovat náš dlouhodobý záměr přivážet do Boskovic naše herecké přátele z Prahy (T.Fischerova, B. Hrzanova, V. Javorsky, O. Vetchy, P. Vacek a další), kteří by četli a recitovali z knih různých autorů - to by šlo krásně realizovat i ve spolupráci s knihovnou v prostorách Panskeho dvora.

Irena a Vojtěch Havlovi.

Ahoj Luďku,
podle mého názoru jakož to občana, který si pamatuje Městskou knihovnu v prostorách Panského dvora je to ideální místo. Je to blízko škol (dál je sice pouze na Slovákovu), je to v historickém místě Boskovic, je to v centru. Já Tvojí snahu plně podporuji a budu se snažit přesvědčit i ostatní občany.

Karel

Můj názor:
Jak by tato památka splňovala definici z MÚ? Kdo měl zájem tuto památku vzít z chátrajícího stavu a naopak ji zviditelnit  a opravit pro druhé občany a návštěvníky města Boskovice? V naší republice se patrně nenosí podpora pro ty, kteří chtějí něco udělat. Na blízkém východě svoje památky ničí, my je chceme upravit, ale lidská závist, že by náhodou dotyčný z toho mohl mít nějaký zisk je neomezená a hnusná.

Už v této době jemný vzhled fasády působí velmi příjemně pro kolemjdoucí. Asi všichni zapomněli, jak to všechno vypadalo před opravami. Možná pokud máš fotky původně a dnes je dobré je použít a paní nám může vysvětlit, čím je památka ničená. Hodně lidí to bude zajímat.

Tento objekt znám z doby kdy jsem pracovala v DUSABU a vím jak s ním bylo zacházeno, jaké bylo jejho využití. Byla jsem tam zaměstnaná od r. 2005 - 2008.

Nevím, jaký ráz má budova domova pro seniory v Černé Hoře? Možná najdeme ještě jiné památky, které taky slouží pro určité účely a budeme chtít vysvětlení.

Ani kulturní památka, pokud má nějaký věk se v dnešní době neobejde bez prvků dnešní doby, protože pro to, aby mohla sloužit a být obdivovaná dalšími pokoleními, musíme někdy využít takových prvků, o kterých víme, že její dlouhověkost prodlouží.

Lenka

Já už nemám sílu na podporu tohoto projektu, ale dnes jsem seděla v pošťáckém autě a četla jsem článek v Jihom.deníku na titulní straně. Je mi to líto,že to nejde posunout dopředu,vždyť jde o památku ve městě!! To neznamená, že je v soukromých rukou, že nemáme my ostatní mít zájem,vždyť to město by si mělo každého zájmu jednotlivce vážit a být co nejvíce nápomocno. Závist neprospěje společné věci!!! Bohužel musíš v klidu a s rozmyslem tyto vztahy vylepšovat, aby se něco pohlo… Držím palce.

Anonym

Ahoj,
web. máte hezký a obnově a úpravě Panského dvora fandím.

Je zarážející, jak uvádíte, že tam bylo nejprve JZD, pak to chtěli zbourat a teď jim vadí, že to chce někdo opravit.

Jirka

Zpět